Kalitesiz Uyku Tehlike Çanları Çalıyor

Özel bir tüp şeklideki cigazla, bu cihazın ucunda yer alan özel bir  kamera yardımı ile sindirim sisteminin ( mide, oniki parmak barsağının bir kısmı ve kalın barsak ), bu konuda özel eğitim almış bir hekim tarafından görüntülenmesi işlemlerinin genel adıdır.
 
Mide ve Onikiparmak barsağının bir kısmının değerlendirildiği işlem Gastroskopi, kalınbarsağın değerlendirildiği işlemin adı Kolonoskopi olarak adlandırılmaktadır.
 
Gerek kolonoskopi gerekse gastroskopi işlemi esnasında, sindirim sistemi hastalıklarının  tanısı, bazı durumlarda da tedavisi aynı anda yapılabilmektedir.
 
Endoskopi Ne Zaman Gereklidir ?
1. Yutma güçlüğü, yemek yeme esnasında, yiyeceklerin boğazda takılma hissi
2. Bir süredir devam eden Mide yanması ve ekşime
3. Mide ağrısı, mide ağrısının sırta vurması, özellikle bazı yiyeceklerin mide ağrısını tetiklemesi ( asidik gıda ve içecekler, kızartma, yağlı ve mayasız hamurdan yapılan gıdalar vb. )
4. Kusma, özellikle gıda alımları sonrasında safralı kusma, kusma sonrası rahatlama hissinin olmaması
5. Radyolojik incelemeler sonrası ortaya çıkan anormal bulgular
7. Aniden ortaya çıkan Kabızlık veya var olan kabızlığın giderek şiddetlenmesi
8. Uzun süren ishal
9. Tuvalette dışkılama sonrası yaşanan kanama veya çok kötü kokulu ve koyu renkte kahve telvası şeklinde dışkı
10. Nedeni açıklanamayan karında şişkinlik, dışkılama yapmada güçlük ya da dışkılamaya rağmen olması gereken rahatlama hissinin olmaması
11.) Altı ayın üstünde süren nedensiz halsizlik ve zayıflama
 
Pek çok Avrupa ülkesinde ve  mide kanserinin yaygın olduğu Japonya' da, endoskopik işlemler, rutin check-up taramalarındadır. Ülkemizde de son yıllarda, bu konuda farkındalık artmış olmakla beraber henüz rutine inmemiştir. Endoskopi Korkulacak Bir İşlem midir?
 
İlk olarak hastanın küçük dil çevresi uyuşturularak bulantı yaşanması önlenir. Sonrasında kol damarından rahatlatan ve hafif uyku yapıcı ilaç verilmektedir. Böylece yapılan endoskopi hasta için çok rahat olmaktadır.
 
İşlem bittikten sonra hiçbir şey yaşamamış gibi rahat olan hasta bir iki saat sonra işinin başına da geçebilmektedir. Yalnız o gün için dikkat edilmesi gereken şey araba kullanılmaması ve hız gerektiren işler yapmamasıdır.
 
Genel Cerrahi Uzmanı
Dr. Ayşegül OKUTAN